AVUKATI HEDEF GÖSTERMEKTEN VAZGEÇİN!
AVUKATI HEDEF GÖSTERMEKTEN VAZGEÇİN !

29.02.2024 tarihinde SZC TV'de yayınlanan program esnasında yayında bulunan konuşmacılar tarafından, Mersin'de yaşanan ve hepimizi derinden etkileyen yaşlı iki vatandaşımızın darp edilmesine ilişkin konu tartışılırken olayda karşı taraf vekilliğini üstlenen meslektaşlarımız hakkında, “Ben avukat olsam utanırım böyle bir şeyi savunmaya, böyle bir dava açmaya, böyle bir akıl vermeye utanırım, insanda biraz utanma duygusu olur", "O ailenin avukatı olup dava açan avukata da ceza versinler her şey para değil bu kadarı vicdansızlık", "O avukata da ceza versinler ahlaksızlık yapmış çünkü“ gibi hakaret ve nefret içeren beyanlarda bulunulmuştur.

Öncelikle belirtmek isteriz ki; Barolar, bugüne kadar hiç kimseden talimat almadan, haksızlığa uğramış, hakları ihlal edilmiş her vatandaşımızın yanında olduğu gibi bundan sonra da kimsenin talimatı olmadan hak ihlaline uğrayan tüm vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edecektir. Hepimizi derinden sarsan bu olaya ilişkin Barolar olarak konunun takipçisi olacağımızı duyuruyoruz. 

Anayasamızın 36. maddesi her vatandaşımızın hak arama hürriyeti olduğunu net bir şekilde belirtmiştir. AVUKAT VEKİLDİR; DAVALARIN TARAFI DEĞİLDİR. Avukatları, vekilliğini yaptıkları davalardan dolayı ahlaksız veya utanmaz olarak nitelendirmek de kimsenin haddi değildir.

Ülkemizde avukata yönelik şiddet giderek artarken ve avukatlar dosyanın bir tarafı gibi algılanırken, herkes tarafından izlenen bir programda hukuk bilgisinden yoksun beyanlarla savunma görevini üstlenen Avukatlar hakkında hakaret içerikli söylemlerde bulunan ve Avukatı hedef gösteren yayıncı kanalı ve programa katılanları yüksek sesle kınıyoruz. 

Zira Barolar olarak, avukatlara yönelik şiddete karşı özveriyle mücadele etmeye gayret ederken bu bu ve benzeri söylemlerin avukatı düşman gibi göstermek ve avukata karşı şiddete teşvik etmek dışında hiçbir faydası olmayacaktır. Bu sebeple konuya ilişkin ilgili şahıslar hakkında suç duyurusunda bulunulacak olup Barolar olarak yasal sürecin de takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.

Ordu Barosu Başkanlığı