BASIN AÇIKLAMASI

DEĞERLİ BASINIMIZIN DİKKATİNE

24 KASIM 2014 ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

                              BASIN BİLDİRİSİ

Bilindiği gibi; 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür ve Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun "başöğretmen" oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verilmiştir.

Bir milletin milli, ahlâki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı şüphesiz öğretmenlerimizdir.

Okullarda öğretim vazifesinin güvenilebilir ellere teslimi o ülkenin gelişmişlik düzeyi ve geleceği ile doğru orantılıdır. Ülkemizin gelişmişlik düzeyi üstün ve saygı değer öğretmenler tarafından yetiştirilen nesillerle ölçülebilmektedir.

Ülkemizde olduğu gibi dünyanın her tarafında öğretmenler, o ülke toplumunun en  özverili ve saygı değer unsurları olup en kıymetli vazifeyi yerine getirmektedirler.

Ve şüphe yok ki Öğretmen bir sanatkârdır, yarının temellerini attığı gibi, toplumu oluşturan bireylerin  değerli kişilik hamuruna da biçim vermektedirler. Bu nedenle kutsal saydığımız öğretmenlik mesleği emek ister, özveri ister, sabır ister en önemlisi memleket aşkı ister.

Bu duygu ve düşüncelerle zor şartlarda aşkla şevkle görevlerini yerine getiren, hepimizin hayatında, kişiliğinde önemli yer tutan ve iz bırakan, haklarını hiçbir şekilde ödeyemeyeceğimiz kıymetli öğretmenlerimizin 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ kutlu olsun…

 
 
 
 

ORDU BAROSU BAŞKANI

       AV.İLHAN KURT